Chemia ekologiczna w naszym domu


Każdy z nas chciałby przebywać w czystym i pachnącym domu. Dlatego staramy się zapewnić porządek, sprzątając jednak używamy masę chemicznych związków, nikt o tym nie myśli, mamy świadomość, że stosując te płyny i proszki chronimy swoje dzieci i zapewniamy ochronę przed brudem i szkodliwymi czynnikami.

Niestety w środkach czystości, które stosujemy na co dzień aż roi się od szkodliwych substancji, możemy znaleźć w nich między innymi: związki chloru, triclosan, formaldehyd, syntetyczne dodatki zapachowe, fosforany, wybielacze optyczne, pochodne ropy naftowej, enzymy modyfikowane genetycznie, konserwanty, tłuszcze zwierzęce.

W naszym środowisku pełno jest chemicznych związków, które wpływają negatywnie na nasze środowisko. Jego największe zagrożenie dla nas samych i dla naszych dzieci to fakt, że powodują alergie i problemy oddechowe a także różnego rodzaju podrażnienia. Są czynnikiem który zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań na raka, zaburzenia hormonalne, układu nerwowego, a także wady wrodzone u dzieci. Codziennie stykamy się z tymi groźnymi substancjami, co dziennie po kilka razy wcieramy je w skórę i wdychamy. Bardzo dużym zbiorowiskiem takich substancji chemicznych jest dywan, z którego ciężko wydostać szkodliwe zarazki. Niestety jest to miejsce gdzie nasze dzieci codziennie się bawią, nawet naczynia niosą za sobą  niewidzialne zagrożenie. Także pralki, nie poradzą sobie przy użyciu zwykłych proszków z pozbyciem się szkodliwych substancji chemicznych. I w taki sposób co dzień do naszego organizmu oraz naszych dzieci, dostają się i kumulują w narządach, powodując zapalenia. Co zatem możemy zrobić aby uwolnić się od nich?

Jak najbardziej można zminimalizować ryzyko, oczywiście nie w 100%, ale każde zmniejszenie narażenia się i swoich bliskich na kontakt z chemicznymi substancjami to duży plus. Alternatywą jest między innymi zmiana podstawowych środków, których używamy na co dzień na ekologiczne i naturalne. Mowa tu o produktach takich jak: płyny do czyszczenia luster i szyb, płyny i kostki WC, płyny do czyszczenia łazienki, mycia do naczyń czy proszku do prania. Środki takie można nabyć w sklepach ekologicznych, czy też poszukać w internecie, na forach informacji jakie ludzie zamieszczają dzieląc się swoimi metodami i praktykami.

Przykładowe dwa przepisy na przygotowanie:

Przepis na uniwersalny płyn z orzechów piorących
Garść indyjskich orzechów piorących gotujemy w litrze wody ok. 10 minut. Można je użyć od razu, ale najlepiej zostawić do naciągnięcia, przecedzić i przelać do butelki. Dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego, np. lawendowego. Wywar ten, pełen naturalnej saponiny, jest świetny do delikatnego prania dziecięcych ubranek i zabawek oraz jako uniwersalny płyn do wszystkiego np. do podłogi, do blatów, a nawet do mycia ciała i włosów. Przechowywać w lodówce. Po zużyciu resztki orzechów można kompostować, bo jako środek w 100% naturalny, rozkładają się i nie zanieczyszczają środowiska.

Przepis na ekologiczny płyn na komary

– olejek z trawy cytrynowej (cytronelowy)
– olejek lawendowy
– olejek patchouli (paczulowy)
– olejek eukaliptusowy
Mieszaninę olejków o działaniu odstraszającym komary należy rozcieńczyć w wodzie, wódce lub oleju bazowym (roślinnym), w stężeniu 10-30% (np. 100 ml wody, 15 ml olejku cytronelowego, 10 ml lawendowego i 5 ml patchouli). Dla dzieci stosować tylko olejki z wodą i to w bardzo delikatnym stężeniu. Intensywnie wymieszać przed każdym użyciem. Spryskiwać zasłony, ubrania lub nakładać na skórę, omijając okolice oczu. Przechowywać w butelce z ciemnego szkła, najlepiej w lodówce.

Istnieje dużo ekologicznych środków czystości. Są to oczywiście droższe produkty, jednak nie na tyle, aby odstraszyć, bardziej działa tutaj nasza niewiedza, że produkty takie są do nabycia. Nie trzeba przecież wymieniać wszystkich środków w domu, można skupić się na tych najczęściej używanych.

Produkty takie za to są:

• Ekologiczne
• Przyjazne dla środowiska
• Biodegradowalne i nietoksyczne
• Zawierające składniki pochodzenia roślinnego
• Wolne od parabenów, konserwantów i środków petrochemicznych
• Łagodne dla skóry i oczu
• Hypoalergiczne
• Mają delikatny, naturalny zapach lub są bezzapachowe
• Wysoce skuteczne i certyfikowane
• Nietestowane na zwierzętach
• Odpowiednie dla wegan
• Są skoncentrowane i bardzo wydajne

Co bardzo ważna środki ekologiczne, usuwają tyle samo bakterii i zarazków co chemiczne, ich zapach jest przyjemny i co istotne nie szkodzi nam i naszym dzieciom. Dlatego warto przy kolejnych zakupach poszukać nowych produktów.