Recykling, utylizacja tonerów i tuszy z drukarek


Tylko w Polsce co roku sprzedaje się tonery do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek na kwotę ok 2 mld złotych. Jest to przeogromny biznes, w końcu każda firma, każde przedsiębiorstwo korzysta z tych urządzeń. Liczba zużytych tonerów jest niewyobrażalnie duża, niestety zaledwie ponad połowa z nich trafia do recyklingu, reszta ląduje w śmietniku. Co prawda, prawo ochrony środowiska zabrania takiego działania, ale jak pokazują statystki mało kto się tym przejmuje. Powstała ustawa o odpadach Dz. U. nr 62, poz. 628 z dnia 20.06.2010r. która informuje, iż każda działalność ma obowiązek unieszkodliwienia materiałów niebezpiecznych (jakimi są tonery i tusze z drukarek) w przypadku gdy nie ma możliwości poddania ich recyklingowi. W przypadku kontroli inspekcji ochrony środowiska, każda firma posiadająca urządzenie drukujące (czy to drukarka, czy ksero, czy urządzenie wielofunkcyjne) zobowiązania jest do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zdanie zużytych tonerów lub tuszy. Dokument taki nazywa się Karta Przekazania Odpadu, w którym wypisana jest waga i data przekazania odpadu.

Dlaczego tonery są niebezpieczne dla środowiska? Zacznijmy od ich składu, podstawowy toner składa się z:

– obudowa kasety (tworzywo sztuczne)

– bęben światłoczuły (aluminium) – bardzo dobry i drogi w sprzedaży surowiec, nadający się do recyklingu.

– wałki gumowe składające się z metalu oraz gumy

– listwa zbierająca (głownie metal z odrobiną tworzywa gumowego)

– wałek magnetyczny (metal pokryty krzemieniem)

– listwa magnetyczna (metal oraz tworzywo gumowe)

– śrubki (metal)

– proszek (toner, który pokrywa kartkę)

Własnie ostatnia pozycja czyli toner w postaci proszku jest uznany za niebezpieczny dla środowiska. Składa się on z żywicy, pigmentu i żelaza, jest on bardzo drobny, jego kuleczki mają średnicę 0,1 do 100 mikrometrów, rozsypując go kropka po kropce można by dojść aż do księżyca, co daje pogląd jak bardzo małe są jego cząstki. To sprawia, że każdy podmuch wiatru rozpyla go w powietrzu. Niestety zużyty toner nie pozostaje w całości na wydrukowanych kartkach, trafia on w pewnych ilościach do tak zwanego „śmietnika” w tonerze (to komora gdzie listwa zbierająca czyszcząc bęben, zbiera resztki i zatrzymuje je w specjalnym zbiorniku). Zużyty toner kończąc zatem swoją prace, wcale nie jest pusty, mało tego chip wskazujący wydajność tonera pokazuje tak naprawdę przybliżoną wartość i często okazuje się ze w kasecie znajduje się jeszcze 5 – 30% tonera.

Unoszące się w powietrzu cząstki tonera zostają wdychane przez człowieka i zwierzęta, co może prowadzić do pylicy lub innych chorób. Zużyty toner trafiając do zwykłego kosza na śmieci, zagraża środowisku jak i zdrowiu ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby przekazywać tego typu odpady firmie gdzie zakupiło się produkt. Niestety tutaj pojawia się kolejny problem, instytucje zajmujące się sprzedażą wielobranżową, albo nie mają pozwolenia na składowanie i przyjmowanie skup tonerów i tuszy, albo nie chcą narażać się na dodatkowe koszty związane z utylizacją. Nie wszystkie modele tonerów nadają się do skupu i ponownego napełnieniu, takie kasety można poddać jedynie utylizacji co jest usługą płatną. Nie są to duże kwoty, jednak nikt nie chce ponosić dodatkowych kosztów, łatwiej przecież wyrzucić, wydział ochrony środowiska w naszym kraju zajmuje się przecież dużymi korporacjami, nikt nie będzie tracił czasu na małe firmy? Nic bardziej mylnego, kontrole dotyczą wszystkich i mogą trafić na każdego.

Dlatego warto skorzystać z firm zajmujących się tą tematyką, być może okaże się, że chwila poświęcona na dodatkową prace przyniesie same korzyści. Na rynku brakuje często tonerów i tuszy dlatego ceny pustych pojemników osiągają nawet 30 zł za sztukę ! tak tak przekazując puste pojemniki po tonerach można odebrać pokaźną sumę pieniędzy. Jest wiele przedsiębiorstw, które przyjeżdżają do klienta i zabierają z firmy puste tonery i tusze, można wysłać także paczkę kurierem.

Jakie korzyści przynosi recykling tonerów i tuszy z drukarek? Po pierwsze zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska, po drugie można otrzymać pokaźna kwotę, po trzecie otrzymuję się Kartę przekazania Odpadu na wypadek kontroli urzędu ochrony środowiska (firma działa w ten sposób zgodnie z prawem).

Firma Ekoświat prowadzi skup i utylizację odpadów niebezpiecznych jakimi są puste tonery i tusze z drukarek. Dbamy o środowisko, przekazując nam zużyte materiały eksploatacyjne masz pewność, że odpady zostaną odpowiednio zagospodarowane. Część z tonerów zostaje poddana regeneracji, modele które nie nadają się już do ponownego zostają posegregowane, wydobyty zostaje bęben światłoczuły, w celu utylizacji aluminium, metal, a reszta trafia do specjalnej spalarni.