Zrobieni w jajo


W ostatnich latach świadomość ludzi i chęć zdrowego odżywiania znacznie się podniosła. Chcemy być zdrowi, chcemy by nasze dzieci były zdrowe, dlatego coraz częściej sięgamy do kieszeni, by kupić dobrą i zdrową żywność, patrzymy na kraj pochodzenia, składniki oraz czy zakupiony towar pochodzi od lokalnych producentów, którzy nie stosują sztucznych składników i chemikaliów.  Niestety zdrowe produkty to drogie produkty, sprzedawcy kuszą nas niskimi cenami, a kto nie da się skusić promocją sięgającą czasami połowy ceny?

Niestety zakup taniej żywności niewiadomego pochodzenia może okazać się bardzo zgubne dla naszego organizmu. Idealnym przykładem jest tutaj wykryty jajkoniedawno precedens podrabiania kurzych jaj. Na rynek światowy trafiły właśnie fałszywe jaja, które z prawdziwym jajkiem nie mają nic wspólnego po za wyglądem. Kto by pomyślał, że jajka mogą być podrabiane? w końcu ich produkcja nie należy do skomplikowanych i drogich. Jednak duże produkcje na szeroką skale zużywają dużo energii, wody oraz dochodzą koszty z utrzymaniem zwierząt, a jak wiadomo im bardziej ekologiczna hodowla i zdrowsze jajka tym wyższa cena utrzymania farmy.

Chińskie firmy jak na dobrych fałszerzy przystało wymyśliła wspaniały pomysł na produkcję jaj bez farmy i zwierząt. W fabrykach niczym bombki na choinkę powstają sztuczne jajka, produkowane są z chemicznych, syntetycznych oraz naturalnego pochodzenia. Czas potrzebny na produkcję dorodnego gotowego do sprzedaży kurzego jajka wynosi około pięć minut. Oczywiście skład chemiczny takiego jajka w żaden sposób nie przypomina prawdziwego jaja, ale czy to ważne? wygląd i smak jest podobny.

Skład chemiczny tego wytworu:

glukonolakton- utwardzacz, kwas benzoesowy- konserwant, chlorek wapnia (sztuczna skorupka), celulozę, ałun glinowo-potasowy, aminokwasy, barwniki, żelatynę i alginian sodu (E401), który hamuje wchłanianie składników odżywczych, a u człowieka duże dawki mogą upośledzić wchłanianie żelaza.

Mało tego, niektóre z wymienionych tutaj składników są powodem bólu brzucha, różnych chorób układu pokarmowego i wątroby, uszkodzenia komórek nerwowych, nerek oraz problemy z układem krążenia i sercem.

Normalne jajka zapewniają odpowiedniej ilości węglowodany, białko i lipidy oraz różnego rodzaju witaminy. Niestety nie znajdziemy odpowiednich proporcji w ich chińskim zamienniku, jedną korzyścią jaką otrzymuje się z tych podróbek jest cena. Korzyści czerpią jedynie producenci.

Są jednak sposoby, aby odróżnić prawdziwe jajka od sztucznych, pierwszą rzeczą jest chlupotanie w środku, podczas poruszania jajkiem, drugim istotnym faktem jest to, że po jego rozbiciu żółtko od razu miesza się z białkiem.

Produkty Chińskie stały się na całym świecie bardzo mile widziane ze względu na ich cenę, warto się jednak zastanowić przed ich zakupem. Nie jest to pierwszy i nie ostatni przypadek, że otrzymany towar z chin szkodzi naszemu zdrowiu.