Recykling Tworzyw sztucznych


Tworzywa sztuczne (różnego rodzaju po prostu materiały z plastiku) powstają podczas procesu przerobu ropy naftowej. Składają się one z polimerów (duże cząstki) oraz monomery (mniejsze cząstki). Ich proces biodegradacji jest bardzo powolny, w zależności od tworzywa trwa on nawet kilkaset lat.

Najczęściej do recyklingu trafiają takie produkty jak: butelki, skrzynie, rożnego rodzaju pojemniki, folie.

Proces recyklingu przebiega na dwa sposoby

recykling

– bez zmiany chemicznej struktury produktu – jest to nic innego jak recykling mechaniczny, polega on na rozdrobnieniu produktu poprzez specjalistyczne maszyny, aż do utrzymania regranulatu. Najszęściej trafiają do tego typu utylizacji butelki oraz folie.

– ze zmiana chemiczną struktury – jest to recykling surowcowy, który polega na degradacji tworzywa, aż do uzyskania związków wyjściowych lub niskocząsteczkowych. Recykling ten przebiega poprzez proces:

A) metanolizy, glikolizy, hydrolizy – wykorzystywane są tutaj rozpuszczalniki chemiczne

B) pirolizy (jest to rozkład termiczny bez użycia tlenu)

C) zagazowania (rozkład do produktów gazowych)

D) hydrokrakingu (rozkład w obecności wodoru)

Podczas w/w recyklingu zostają uwolnione ciekłe i gazowe węglowodory, które znajdują zastosowanie jako paliwo w przemyśle energetycznym i wapienno-cementowym, a także jako surowiec do produkcji kolejnych wyrobów.

 

Technologia

 

 

O wyborze odpowiedniej metody recyklingu decyduje, wielkość surowca oraz jego stopień zanieczyszczenia. Najczęściej stosowany jest recykling chemiczny, KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAtrafiają tu produkty, których jakość pozwala na powtórne wykorzystanie do produkcji poliestrów, poliamidów, poliuretanów i poliwęglanów. Do recykling mechanicznego natomiast, trafiają butelki, okna PCV, rury PCV, folie, styropian, zderzaki itp. W tym procesie dzięki nowej technologi odpady zostają uszlachetnione co zwiększa ich wytrzymałość i sztywność.

Spalaniu poddaje się jedynie tworzywa o dużym stopniu zanieczyszczenia, Odzyskuje się tutaj energia cieplna.

Podczas procesu recyklingu powstają między innymi takie produkty jak:  zabawki, długopisy, nici elastyczne, folie, pudełka CD, wiadra, różnego rodzaju pojemniki, meble, ławki , worki, ogrodzenia, słupki i wiele innych.