GMO fakty i mity część nr 1


Uprawa genetycznie modyfikowanej bawełny sprawia, że rośnie populacja naturalnych wrogów szkodników roślin wzrasta. Tak wynik a z badań, przeprowadzonych przez „Nature”

Naukowcy z Akademii Nauk Rolniczych w Pekinie, pod kierownictwem dr Kongmin WU analizowali w latach 1990-2011 wpływ uprawy bawełny na odpornej na insekty (wyjątkiem były mszyce) na ilość wykorzystywanych środków owadobójczych, a także liczebność szkodników. Wyniki były bardzo zaskakujące, w uprawach genetycznie modyfikowanych bawełny, stopniowo następował wzrost liczebności owadów, które są wrogami szkodników takich jak: mszyce, biedronki, pająki i złotówki.

Podobne efekty zauważono także podczas upraw GMO w przypadku kukurydzy, orzeszków ziemnych oraz soi. Wyniki tego eksperymentu dowiodły, że rozpowszechnianie upraw genetycznie modyfikowanej bawełny Bt , korzystnie wpływa na system ochrony roślin. Powodem tego jest fakt, że poprzez zmniejszenie środków owadobójczych, zwiększa się populacja naturalnych wrogów szkodników roślin.

Dyrektor John Innes Center w Great Britain, oświadczył, że to doświadczenie dowiodło, iż uprawy genetycznie modyfikowanych roślin, mogą być przyjazne dla środowiska.